top of page

Tłuszcze i cholesterol

Zaktualizowano: 17 maj 2020

Dlaczego w dzisiejszych czasach słyszy się tyle o ograniczaniu tłuszczu, a zwięszeniu ilości produktów pełnoziarnistych? Nawet piramida iżż u swego spodu posiada pieczywa, makarony, kasze i inne węglowodany.

Przecież te produkty kupujemy najczęściej w marketach, opakowane w puszki, paczki i plastiki. Pieczywo puste, napompowane sztucznie z zerem wartości odżywczych. Nigdy wcześniej nie obserwowano takiej epidemii chorób związanych ściśle z nieodpowiednim żywieniem. Cukrzyca, insulinooporność, choroby autoimmunologiczne, otyłość i nadwaga. Przecież nie są one spowodowane, zbyt licznym spożywaniem dobrej jakość mięsa czy warzyw. To przemysł piekarniczy nas tak utuczył.


Klucz do sukcesu jest prosty... ale nie łatwy dla wszyskich. Ograniczenie węglowodanów, oczywiście nie całkowite, głownie tych wysoko przetworzonych i zastąpienie ich produktami odżywczymi pozwoli poprawić samopoczucie, wygląd skóry, zmiejszenie wody w organizmie, cyfrę na wadze, wrażliwość na insulinę i wiele wiele innych...


Tłuszcz z pożywienia jest niezbędny dla zdrowia. Cholesterol który najczęściej ma miano tego, którego należy unikać, tak naprawdę jest prekursorem witaminy D i hormonów płciowych. Dodatkowo należy pamiętać o witaminach rozpuszczalnych w tłuszczach jak A, D, E i K, które bez niego nie zostaną wchłonięte i użyte przez organizm. Najważniejsze, potrawy z tłuszczem lepiej smakują i nasycają.