top of page

Czy fruktoza jest tak szkodliwa jak alkohol?

Zaktualizowano: 17 maj 2020

Podczas spożycia zbyt dużej ilości glukozy, nasza wątroba wyposażona jest w specjalny enzym PFK, który zapobiega glukozie wyrządzenie dużych szkód wątrobie np. przez stłuszczenie jej tkanek. Kiedy spożyjemy zbyt dużą ilość fruktozy, nasz organizm nie ma podobnego enzymu, który uniemożliwi negatywne przemiany jak wytwarzanie vLDL oraz trójglicerydów.


Dlaczego tak się dzieje?


Fruktoza, czyli "cukier owocowy", a owoce to samo zdrowie, źródło witamin... Jak może nam szkodzić?


Fruktoza jest związkiem organicznym z grupy ketoz, naturalnie występuje w:

owocach

miodzie

nektarze kwiatów

spermie ssakówJak widać w tabelach, ilość fruktozy w owocach nie jest piorunująca i jej pochodzenie jest naturalne. Należy jednak pamiętać, że nie samymi owocami człowiek żyje... Należy stosować dietę urozmaiconą i zbilansowaną :)


Ma słodszy smak niż glukoza czy sacharoza, ale jest znacznie wolniej przyswajalna.

Kluczowe jest słowo: "NATURALNIE występuje..." Ponieważ ta obecna w owocach czy miodzie nie wyrządzi nam takiej krzywdy. Owoce zawierają fruktozę, ale i witaminy, marko i mikroelementy, błonnik. To nie jest spożywanie tylko czystej fruktozy czy jej hydrolizatów - to jest ważne!


Spożycie fruktozy, syropu glukozowo-fruktozowego itp. jest bardzo niebezpieczne dla naszych tętnic, wątroby i podwyższa poziom trójglicerydów


Ciekawostka: Czy wiesz, że większość niemieckich produktów sprzedawana jest w dwóch wariantach:

(A) - słodzona sacharozą (czyli normalnym cukrem z cukierniczki)

(B) - słodzona syropem glukozowo-fruktozowym.

Na terenie Niemiec produkty, które można również znaleźć w Polsce oznaczone są literką (A). Natomiast te eksportowane do Polski zawierają (B), widać to np. na Sprite, Jogobelli, Lubisiach czy soku Tymbark.Lubisie

Sprite

Jogobella

Tymbark

Dlaczego porównuje fruktozę do alkoholu?


Alkohol podwyzsza poziom trojglicerydów na podobnej zasadzie co nadmiar fruktozy!

Alkohol etylowy ma tzw. priority metaboliczne. Musi być natychmiast neutralizowany i usuwany z organizmu. Wątroba traktuje go jak truciznę i chcąc go unieczynnić, wyhamowuje inne szlaki metaboliczne


alkohol przekształcany jest najpierw w:


  1. etanol

  2. aldehyd

  3. kwas octowy

  4. dwutlenek węgla

To zwyczaje reakcje utleniania... która zachodzi dzięki komórką które "oddają" coś swojego. Zużywa do tego procesu m.in. wit. B, aminokwasy i wiele innych... W wyniki zahamowania pozostałych szlaków metabolicznych, na rzecz redukcji alkoholu, dochodzi do przepełnienia glukozą, trójglicerydami i innymi pośrednimi metabolitami. Komórka mając zapas energii oraz substancji energetycznych, nie chce przyjmować kolejnych porcji glukozy czy trójglicerydów. W ten sposób może dochodzić do hipoglikemii, bo uporanie się z alkoholem wcale nie jest takie łatwe, a to przez ten proces kojarzymy czym są ciężkie poalkoholowy poranki. Nie ma rozkładu glikogenu, ponieważ został on zablokowany przez alkohol. W normalnych niepijackich warunkach, odzyskalibyśmy energię (glukozę) z glikogenu, w ten sposób ciało zabezpiecza się przed nadmierną utratą cukru we krwi czyli hipoglikemią.

W ten sposób koło się zamyka, a trójglicerydy krążą w krwiobiegu. Alkohol i nadmiar fruktozy, która jak wcześniej pisałam, ma podobne szlaki metaboliczne, są niezwykle szkodliwe dla pracy wątroby oraz profilu lipidowego.


Czym mogą grozić wysokie trójglicerydy?


Często powiązane są ze stłuszczeniem wątroby, która zaczyna być przeciąż

ona czynnikami, która to stłuszczenie powodują np. nadmiar węglowodanów, nadmiar fruktozy, alkoholu...


O to, że alkohol szkodzi zdrowiu, nie trzeba nikomu tłumaczyć. Ale fruktoza dodawana do soków, napojów, jogurtów, serków, przetworów mlecznych, ciastek i produktów opisanych jako "zdrowe przekąski dla dzieci" uruchamia te same szlaki metaboliczne, nie powodując wzrostu ‰.


Dziecku nie podasz alkoholu bo szkodzi zdrowiu. Czy będąc świadomy tej wiedzy, podasz swoim skarbom słodycze z syropem glukozowo-fruktozowym?


PS. Jeszcze raz powtórzę: owoce są okej!

113 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie