top of page

Co się dzieje z tkanką tłuszczową gdy zostaje "spalona"

Zaktualizowano: 17 maj 2020

Jeżeli skupimy się na temacie zrzucania zbędnych kilogramów, dojdziemy do wniosku, że to naprawdę niesamowite zjawisko. W jednej chwili nadwyżka kilogramów, po zastosowaniu zdrowych posiłków i aktywności fizycznej, po prostu znika.


To gdzie się podział ten tłuszcz?


"W przyrodzie nic nie ginie", tak samo jest w przypadku nadmiernej tkanki tłuszczowej. Nie ma takiej możliwości, by ot tak zniknęła. Warto sobie przypomnieć lekcję chemii i prawo zachowania masy.

Masa substratów musi być równa masie produktów.


W odpowiedzi na pytanie:

CO POWSTAJE W WYNIKU SPALANIA TKANKI TŁUSZCZOWEJ?


Oczywiście jest to woda i dwutlenek węgla (brawo dla tych co wiedzieli)

Jak to się dzieje? Tak po polsku:


W naszym organizmie lipidy składają się z trzech związków organicznych:

  • tlenu (O)

  • węgla (C)

  • wodoru (H)

Podstawową funkcją tkanki tłuszczowej jest przechowywanie energii.


W momencie spalania tkanki tłuszczowej, wiązania w trójglicerydach są rozrywane tworząc w ten sposób energię. Powyżej wymienione pierwiastki muszą znaleźć nowe miejsce, dlatego zaczynają łączyć się w nowe związki. Tak powstaje woda (H2O) i dwutlenek węgla (CO2), które wydalane są z organizmu.


Badania prowadzone w USNW w Sydney, wykazały że do spalenia 10 kg tłuszczu, potrzeba aż 29 kg tlenu! W tym procesie, organizm "wyprodukuje" 28 kg dwutlenku węgla i aż 11 kg wody.


Od razu wspomnę, że szybsze oddychanie nie spowoduje, że schudniemy. Natomiast trening w warunkach tlenowych - jak najbardziej.


Nie da się pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej w inny sposób niż poddanie go procesom metabolicznym, które odbywają się w mitochondriach naszych komórek.

Wiąże się to jednak z ćwiczeniami fizycznymi, które można wykonywać na wiele różnych sposobów.Dlatego zostańmy przy dobrze znanych nam metodach


16 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page