top of page

Badania

Poproś o skierowanie swojego internistę na NFZ. (podstawa prawna: 
https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/informacje-o-swiadczeniach/podstawowa-opieka-zdrowotna/)

Jeżeli z różnych przyczyn nie otrzymasz skierowania, lub Twój stan wymaga zlecenia również innych badań, wystawię wystawię skierowanie podczas konsultacji

Jak prawidłowo przygotować się do badań krwi

By wykonać badanie laboratoryjne, które dostarczy nam wiarygodny wynik, należy odpowiednio przygotować się do pobrania.

 

Największa liczbą popełnianych będów to aż 45-85%, które występują przez nas samych na etapie przed analitycznym. Tzn, że na jakość i wiarygodność wyników mamy wpływ my sami.

 

W związku z powyższym do każdych badań powinniśmy odpowiednio się przygotowąć aby zminimalizować ryzyko błędnych wyników.

01/

BYCIE NA CZCZO

Dla gwarancji prawidłowych wyników badania powinny być wykonane na czczo. Co to oznacza? Przychodzimy na pobranie po co najmniej 12-godzinnej przerwie od ostatniego posiłku (więcej na temat diety w podpunkcie - dieta dzień przed).
Warto jednak pamiętać by przerwa między ostanim posiłkiem, a godziną pobrania nie była dłuższa niż 14 godzin.

Bycie na czczo jest najważniejsze dla oznaczenia: glukozy, profilu lipidowego, albuminy (elementy chylomikronów vLDL, IDL), proteinogramu, enzymów wątrobowych.

02/

KAWA:

Wielu z nas nie wyobraża sobie rozpoczęcie dnia bez filiżanki kawy, jednak w dniu badania powinniśmy się od niej powstrzymać, nie zależnie czy pijemy białą, czarną czy z cukrem, czy bez dodatków. Warto zamiast kawy wypić wodę bez żadnych dodatków.

03/

LEKI, WITAMINY, ZIOŁA, SUPLEMENTY:

LEKI

Wszystkie leki, jeśli to tylko możliwe i nie zagraża naszym zdrowiu w dniu badania powinniśmy przyjąć dopiero po pobraniu krwi (o ile lekarz nie zdecyduje inaczej).

WITAMINY, SUPLENTY ZIOŁA
powinniśmy odstawiać na ok. 3-5 dni przed pobraniem. W przypadku niedostosowania się do tej zasady, w badaniu oznaczona zostanie dawka przyjmowanego suplementu, a nie faktyczny poziom np. żelaza w naszym organizmie.

04/

GODZINA POBRANIA 7:00 - 9:00 RANO

Najlepiej w godzinach rannych. Wtedy najłatwiej jest nam być na czczo. Dodatkowo wiele substancji w naszym organizmie jest wydzielanych w zależności od różnych pory dnia, wysiłku fizycznego, emocji, czy pory roku.Badane hormony tarczycy wydzielne są w rytmie dobowym. Oznacza to, że ich stężenie zmienia się w ciągu dnia. Różnica ta może wynosić nawet 2 mIU/l, co przy wartościach referencyjnych 0,27 - 4,2 mIU/l może przyczynić się do błędnej diagnozy. Oprócz hormonów dobowe wahania wykazują: żelazo, fosfor, potas, cynk, miedź i erytropoetyna

05/

DIETA DZIEŃ PRZED

Dla gwarancji prawidłowych wyników badania powinny być wykonane na czczo. Co to oznacza? Przychodzimy na pobranie po co najmniej 12-godzinnej przerwie od ostatniego posiłku, który powinien być możliwe lekkostrawny (np. zupa, sałatka). Ostani posiłek przed pobraniem nie powinien zawierać:


1. nabiału - co jest szczególnie ważne podczas badań cholesterolu. Obecność białka ma znacznie przy oznaczeniu trójglicerydów, które oznaczane są w lipidogramie.


2. tłuszczu - w badaniach ujawniają się niestrawione tłuszcze z kolacji, a nie cholesterol, o który chcemy zadbać. Tłusta kolacja przed badaniem może spowodować nawet 4-5 krotny wzrost poszczególnych frakcji cholesterolu. Uzyskamy wtedy absurdalny wyniki, który trzeba będzie powtórzyć.

06/

ALKOHOL I UŻYWKI

substancje, których nie należy spożywać na ok. 2 tygodnie przed badaniem. Alkohol będzie zaburzał glukozę we krwi, badanie moczu oraz podnosił poziom stłuszczenia wątroby GGTP.

07/

AKTYWONOŚĆ FIZYCZNA

W tygodniu poprzedzającym badanie powinniśmy zachować minimalną aktywność fizyczną. Dla każdego z nas znaczy to zupełnie coś innego - jeśli od roku trenujemy 5 razy w tyg. nie ma powodu aby rezygnować z treningu. Nie należy tylko zwiększać intensywności ćwiczeń. Jeżeli dopiero zaczynamy naszą przygodę ze sportem, a nasze ciało jest obolałe po treningach należy zmniejszyć ilość ćwiczeń przed pobraniem krwi. Wysiłek fizyczny może zaburzać: gęstość krwi, poziom glukozy, wzrost enzymów LDH, AST, CPK, wzrost OB i białych krwinek, badanie białka w moczu i krwiomoczu

08/

STRES

czynnik o którym często zapominamy przy interpretacji badań laboratoryjnych. Wpływ na czynniki może mieć stres długotrwały związany np. z sytuacją zawodową lub którkotrwały spowodowany np. sytuacją drogową.

Pod wpływem stresu zmieniają się parametry: aldosteron, angiotensyna, katecholaminy, kortyzol, prolaktyna, renina, somatotropina, TSH, wazopresyna, albumina, fibrynogen, glukoza, insulina, mleczany czy cholesterol.

 

Pamiętaj by poinformować osobę interpretującą wyniki, że mógł w czasie pobrania towarzyszyć tobie stres!

09/

CYKL MIESIĄCZKOWY

U kobiet nawet dzień cyku może mieć znacznie przy badaniach. Szczególnie podatne są hormony płciowe takie jak: LF, FSH. W zależności od tgo co chcemy sprawdzić, hormony należy badać w odpowiendnim dniu cyklu. Najlepiej przed badaniem skonsultować się z lekarzem.

10/

SEN

Na badania należy zgłosić się wypoczętym po dobrze przespanych 7-8 godzinach.

bottom of page